Terapia EMDR

EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing)

W EMDR uwaga skupia się na wspomnieniu doświadczenia traumatycznego które przyczyniło się do rozwinięcia zaburzeń lub dolegliwości widocznych u pacjenta. Traumatyczne wspomnienie zostaje poddane terapii.

EMDR jest integracyjnym, zorientowanym na kliencie podejściem psychoterapeutycznym, kładącym nacisk na proces przetwarzania informacji przez mózg na pamięć wstrząsających wydarzeń jako podstawy patologii, która nie jest powodowana zaburzeniami organicznymi.

(Shapiro, 2007)

Terapia emdr

Na czym polega:

Przetwarzanie informacji powinno prowadzić nasz mózg w stronę takiego rozwiązania, które będzie dla nas zarówno zdrowe, jak i adaptacyjne. Jeśli jednak proces ten zostanie zablokowany i pojawią się nieadaptacyjnie przetworzone informacje dotyczące określonego wydarzenia, to możemy zacząć doświadczać emocjonalnego cierpienia, co w konsekwencji przełoży się na pogorszenie jakości naszego życia. (www.emdr.org.pl)

EMDR  jest psychoterapią o integracyjnym podejściu opracowanym przez Francine Shapiro. Polega na odwrażliwianiu i przetwarzaniu za pomocą ruchu gałek ocznych.

Terapia ta polega na bilateralnej stymulacji (wzrokowej, dotykowej, dźwiękowej).

Szybkie i powtarzające się ruchy gałek ocznych wpływają znacząco na obniżenie poziomu lęku u osoby, która przeżyła silny stres. Stymulacja dwustronna pobudza mózgowy system przetwarzania informacji  do bardziej adaptacyjnego funkcjonowania.

Trauma – czym jest?

Trauma przez wielkie „T”; Osoba została narażona na konfrontację ze śmiercią, groźbę śmierci, poważne obrażenia ciała lub zagrożenie występowania takiego obrażenia, nadużycie seksualne lub zagrożenie nadużycia: doświadczenie osobiste, bycie świadkiem lub doświadczenie tego zdarzenia przez krewnego lub bliskiej osoby.

Trauma przez małe „t”; trauma relacyjna, złe doświadczenia obiektywnie mniej dominujące ale mogące wywoływać poważne skutki jeśli się powtarzają. Doświadczenia awersyjne we wczesnym dzieciństwie związane z zaniedbaniem, odrzuceniem, złym traktowaniem ze strony opiekuna w bliskiej relacji przyczyniają się do powstania pozabezpiecznego stylu przywiązania nacechowanego lękiem, złością, wstydem, poczuciem winy, krzywdą (APA, 2013).

Dla kogo kierowana jest terapia EMDR:

Trauma wywołuje nierównowagę układu nerwowego powodując niekompletne przetworzenie informacji. Identyfikacja nieprzetworzonych punktów jest zasadnicza dla leczenia metodą EMDR. Po sesjach terapii pozostaje pamięć zdarzenia lub doświadczenia jednak są one częścią przeszłości a ich treść jest zintegrowana w dojrzałą perspektywę. EMDR zmniejsza nasycenie emocjonalnego ładunku niepokojących wspomnień.

Pozwala przetworzyć negatywne wspomnienia które powodują zespół stresu pourazowego.

Obecnie terapia EMDR jest rekomendowana przez WHO, Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne i Psychologiczne oraz Międzynarodową Organizację Stresu Traumatycznego jako skuteczna metoda leczenia stresu pourazowego.

Rezerwacja wizyty